• A-
  • A
  • A+
среда, 21 март 2018, 

Турски опозициски лидер бара квота за жените на сите избори во Турција

Турски опозициски лидер бара квота за жените на сите избори во Турција

Анкара, 8 март 2018 (МИА) - Лидерот на водечката опозициска сила во Турција, левоцентристичката Републиканска народна партија (ЦХП), Кемал Киличдароглу денеска побара измена на Законот за политички партии, со цел да биде определена квота за жените.

На средба по повод 8 март во округот Ајдин во Западна Турција со жени што се наоѓаат на раководни позиции во локалната власт, Киличдароглу ги повикува сите политички партии да се согласат на измена на законот и да воведат квота од 33 проценти за жени на изборните листи.

- Секоја жена треба да се приклучи кон борбата. Тоа е борба за демократија, истакна Киличдароглу.

ЦХП првпат ја претстави идејата за воведување на квоти од 33 проценти на сите избори во Турција во декември 2017 година. Партијата тогаш предложи таква квота да важи и за пратениците и за членовите на општинските и окружните совети. ир/сп/19:54

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Ридли Скот ќе снима воен филм за кинескиот пазар

Светски познатиот режисер Ридли Скот преговара за ...

„Морчиба“ ќе настапат на „Скопје колинг“

Англиската трип-хоп група „Морчиба“ на 22 јуни ќе ...

Нејмар безгрижно танцува со повредена нога (видео)

Најскапиот фудбалер во историјата, Нејмар, по опер...

Белиот слој на чоколадата не е штетен

Често се случува, и покрај тоа што не е поминат ро...

Ринго Стaр стана витез

Тапанарот на легендарните „Битлси“, Ринго Стар, де...