• A-
  • A
  • A+
вторник, 20 февруари 2018, 

Париз постави камени блокови за справување со мигрантите

Париз постави камени блокови за справување со мигрантите

Париз, 17 февруари 2017 (МИА) - За да спречи поставување на нов див мигрантски камп во близината на официјалниот прифатен центар за мигранти „Порт де ла Шапел“ во Париз, париските градски власти поставија камени блокови на просторот каде мигрантите ја минуваа ноќта.

Како што јави дописникот на МИА од Париз, веќе неколку недели група мигранти, главно Суданци, престојуваат недалеку од мигрансткиот центар, бидејќи во текот на ноќите во него се зафатени сите места.

Еден од мигрантите по име Усма за француските медиуми изјави дека минатата ноќ спиел меѓу блокови. - Веќе 17 дена се обидуваме да влеземе во центарот, но Авганистанците не спречуваат, изјави овој Суданец.

Париското Градско собрание соопшти  дека не воведува нова политика против камповите, најавувајќи акција за „згрижување“ на мигрантите,

Извор од градските власти соопшти дека Градот „не сака мали кампови во оваа област", додавајќи дека областа ќе биде опкружен со бариери до крајот. - Сакаме да ги спречиме луѓето да спијат на тоа место, кое може да биде потенцијално опасно, додаде изворот.

Поставувањето на ѕидот од блокови беше веднаш осуден од волонтерите, кои им помагаат на мигрантите. Тие сметаат дека камените блокови се поставени за да се спречат мигрантите да преспиваат на тоа место/

- Оваа непријателска окупација на јавниот простор е недостојна, изјави еден од волонтерите. тг/сп/16:27

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Јапонец доби старателство над 13 бебиња од девет сурогат мајки

Тајландски суд му додели на еден Јапонец старателс...

Израелски научници се подготвуваат за мисија на Марс

Д - Марс е првиот проект спроведен во Израел во со...

Мадона уште еднаш на операција за подмладување

И на прагот од седмата деценија од животот, Мадона...

Доцнењето некогаш може да спаси живот

Поради метеж во сообраќајот, грчкиот сеизмолог и п...

„Нестле Кит Кет“ прогласена за најдобра чоколада на светот

Чоколадата „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Н...