• A-
  • A
  • A+

недела, 24 септември 2017, 

Мразот на Арктикот на најниско ниво во последните 38 години

Мразот на Арктикот на најниско ниво во последните 38 години

Женева, 17 февруари 2017 (МИА) - Светската метеоролшка организација соопшти денеска дека нивото на мразот на Арктикот е на најниско ниво во последните 38 години по појавата на глобалното затоплување.

- Зголемувањето на глобалните температури не престанува, поради што на Арктикот е регистрирано исклучително топло време и рекорно ниски количества на мраз за овој период од годината, се наведува во соопштението на Светската метеоролшка организација.

Просечниот опсег на мразот минатиот месец изнесувал 13,38 милиони километри квадратни, што е околу 260.000 километри квадратни помалку од минатата година. гт/сп/17:52

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Интересни факти за германските партиски лидери

Кампањата за утрешните парламентарни избори во Гер...

Би-Би-Си: Петмина политичари на кои географијата не им е посилната страна

Американскиот претседател Доналд Трамп, би можел д...

Мис Турција ја изгуби круната поради навреда на жртвите од пучот во 2016

Етер Есен, која победи на натпреварот Мис Турција ...

Свештеник: Жените имаат четвртина мозок

На саудискиот свештеник Сад ал Хиџри му е забранет...

Пат околу светот со велосипед за 78 дена

Шкотскиот велосипедист Марк Бомонт го собори досег...