• A-
  • A
  • A+
четврток, 23 ноември 2017, 

Трамп сака да мобилизира до 100 илјади припадници на Националната гарда за борба со илегалната имиграција

Трамп сака да мобилизира до 100 илјади припадници на Националната гарда за борба со илегалната имиграција

Вашингтон, 17 февруари 2017 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп разгледува предлог за мобилизација на до 100 илјади припадници на Националната гарда, кои би апселе илегални имигранти, вклучително и милиони од нив кои не живеат ни близу границата со Мексико, јавија американски медиуми.

Тие се повикуваат на нацрт-меморандум од 11 страници во кој има повик за досега невидена милитаризација на сили, кои треба да се борат со имиграцијата и тоа на север до Портланд во Орегон и на исток до Њу Орлеанс во Луизијана.

Во тој предлог се вклучени и четирите сојузни држави кои се на границата со Мексико - Калифорнија, Аризона, Њу Мексико, Текасас, но и седум држави кои се до нив - Орегон, Невада, Јута, Колорадо, Оклахома, Арканзас и Луизијана. зш/сп/17:16

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.