• A-
  • A
  • A+
четврток, 22 март 2018, 

Најмалку 17 лица загинаа во бомбашки напад во Багдад

Најмалку 17 лица загинаа во бомбашки напад во Багдад

Багдад, 30 март 2017 (МИА) - Најмалку 17 лица загинаа, а над 60 се ранети, кога бомбаш-самоубиец го активирал експлозивот, сместен во камион, на контролен пункт во јужниот дел на Багдад, изјавија претставници на полицијата, јави ТАСС.

Напаѓачот со кренал во воздух камионот меѓу други автомобили, кои чекале проверка во колоната пред пунктот. Некои од соседните возила се запалиле во експлозијата.

Ниту една групација досега не ја презела одговорноста за експлозијата. ац/ссм/08:38

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смен...

Нова научно-фантастична серија од авторот на „Игра на престолите“ (видео)

Додека љубителите на „Игра на престолите“ ја чекаа...

Планирање патувања и купување на карти за настани преку „Скајп“

Планирањето патувања со вашите најблиски или прија...

Роналдињо влегува во политика

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо ќе влезе...

Првата дама на Франција изненади со долгиот фустан

Првата дама на Франција Брижит Макрон е позната ка...