• A-
  • A
  • A+

среда, 20 септември 2017, 

Египет воведува визен режим за државјаните на Катар

Египет воведува визен режим за државјаните на Катар

Каиро, 17 јули 2017 (МИА) - Египет воведува нови правила за влез во земјата на граѓани од Катар, според кои ќе се бара жителите на Катар претходно да добијат визи за престој на определен временски период, соопшти денеска безбедносната служба на каирскиот меѓународен аеродром.

Овие визи ќе ги издаваат египетските амбасади во странство. Новите правила ќе стапат во сила од 20 јули и важат за сите аеродроми, копнени и морски премини кон Египет.

Исклучок ќе има само за членови на семејствата на Египјаните, како и за катарски студенти кои учат на египетски универзитети. Тие можат да добијат тримесечна туристичка виза при слетување на еден од египетските аеродроми.

Мерките од страна на Каиро се воведени откако на 5 јуни неколку арапски земји, меѓу кои и Египет, ги прекинаа односите со Катар, обвинувајќи го за поддршка на тероризмот и мешање во нивните внатрешни работи. гт/зш/16:59

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Истражување: На чантите има повеќе бактерии отколку во тоалетната школка

Според најново истражување на Институтот „Гуд Хаус...

Личните предмети на Одри Хепберн првпат на аукција

Аукциската куќа во Лондон, Кристис, за првпат орга...

По 75 години брак, сопружници починале на ист ден

Британка и Канаѓанец, кои се венчале за време на В...

Се продава магазинот „Ролинг Стоун“

Во интервју за „Њујорк Тајмс“, Венер изјави дека т...

АББА планира „холограм турнеја“ во 2019 година

Шведската поп група АББА планира светска турнеја в...