• A-
  • A
  • A+

петок, 28 јули 2017, 

Меркел нема да го лимитира бројот на бегалци во Германија

Меркел нема да го лимитира бројот на бегалци во Германија

Берлин, 17 јули 2017 (МИА) - Германската канцеларка ја отфрли можноста да постави горна граница на бројот на бегалци кои што Германија ќе ги прима секога година, како што бараше нејзиниот партнер , сестринската партија ЦСУ од Баварија.

„Во врска со прашањето за горна граница мојата позиција е јасна. Не прифаќам лимитирање на бројот на бегалци“, изјавила Меркел за германската телевизија АРД. 

Лидерот на Христијанско - Социјалната Унија на Баварија (ЦСУ) Хорст Зехофер денеска изјави дека неговата партија ќе се обиде партиското барање за максимални 200 илјади бегалци годишно да го претвори во реалност. Можноста Меркел од септември повторно да биде канцелар најмногу зависи од баварските конзервативци на Зехофер.

Горниот лимит останува приоритет за ЦСУ“, изјавил Зехофер според кого сепак ова прашање нема да биде причина за конфликт во сестринската коалиција, пренесува дописникот на МИА од Берлин. 

Прашањето за горната граница на бројот на бегалците е втората кавга во сестринската конзервативна коалиција по разликите за законот за хомосексуални парови кој беше усвоен пред десетина дена. гм/17:06

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Епохално откритие на научник во врска со потеклото на човечкиот род

Луѓето настанале од материја која патувала милијар...

Мајк Тајсон: Бев силуван како дете

Еден од најдобрите боксери на сите времиња Мајк Та...

Ријана најави големо изненадување за во септември

Поп пејачката Ријана денеска ја посети Елисејската...

Анџелина Џоли се труди да биде добра мајка и домаќинка

Анџелина Џоли ги остави филмовите и ангажманите на...

Американски министер жртва на руски шегаџии

Американскиот министер за енергетиката, Рик Пери б...