• A-
  • A
  • A+

среда, 20 септември 2017, 

Нов лидер на „Листа српска“ Горан Ракиќ

Нов лидер на „Листа српска“ Горан Ракиќ

Приштина,17 јули 2017(МИА) – Градоначалникот на северниот дел на Косовска  Митровица,Горан Ракиќ, е новиот лидер на партијата „Листа српска“.

Ваква одлука денеска донесе Собранието на  оваа српска партија на Косово,пишува електронското издание на приштинскот весник „Експрес“.

Највисокиот орган на партијата,Собранието, за генерален секретар на партијата го избра Зоран Мојсиловиќ,инаку, избран пратеник на предвремените парламентарни избори,што на Косово се одржаа на 11 јуни.

Од десетте загарнтирани пратенички места за спрската етничка заедница, оваа партија на изборите обезбеди девет.

Досегашен претседател на „Листа Српска“ беше Славко Симиќ,кој сега е потпретседател на партијата. вт/19:11

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.



НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Истражување: На чантите има повеќе бактерии отколку во тоалетната школка

Според најново истражување на Институтот „Гуд Хаус...

Личните предмети на Одри Хепберн првпат на аукција

Аукциската куќа во Лондон, Кристис, за првпат орга...

По 75 години брак, сопружници починале на ист ден

Британка и Канаѓанец, кои се венчале за време на В...

Се продава магазинот „Ролинг Стоун“

Во интервју за „Њујорк Тајмс“, Венер изјави дека т...

АББА планира „холограм турнеја“ во 2019 година

Шведската поп група АББА планира светска турнеја в...