• A-
  • A
  • A+
сабота, 25 ноември 2017, 

Јапонија отвори амбасада во Тирана

Јапонија отвори амбасада во Тирана

Тирана, 17 јули 2017 (МИА) – Јапонија отвори своја амбасада во Тирана, а на свеченоста присуствуваше Нобуо Киши од државното Министерство за надворешни работи на Јапонија.

Киши високо ја оцени улогата на Албанија како фактор на стабилност во регионот и вети максимална ангажираност на Јапонија во економската поддршка и тоа не само за Албанија.

Претходно, на средбата што Киши ја имал со шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати високо е оценета соработката меѓу двете земји во рамки на меѓународните организации, доброто искуство во реципрочната поддршка на кандидатурите, како и на заземањето заеднички ставови за значајни глобални прашања.

Двајцата министери изразиле подготвеност за унапредување на соработката во иднина.

Тие присуствувале и на свеченото примопредавање на 129 возила, донација на јапонската Влада за албанските власти. вт/гт/21:05

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Црниот петок“ во САД започна со шега

Таканаречениот „Црн петок“, тренд на претпразнични...

ПИН фестивал на „Таксират“ со повеќе од 30 бесплатни концерти

Фестивалот „Таксират“ за 20-тото издание организир...

Казната на Оскар Писториус зголемена повеќе од двојно

Затворската казна на поранешниот јужниоафрикански ...

Божикно дрво погодено од гром, пристигна во Ватикан

Божикното дрво што пред неколку години во Полска „...

Ума Турман со оригинална „честитка“ до Вајнстин

И актерката Ума Турман се придружи на кампањата „#...