• A-
  • A
  • A+
среда, 21 февруари 2018, 

Формирана партија на Русите кои живеат на Кипар

Формирана партија на Русите кои живеат на Кипар

Никозија, 7 окотмври 2017 (МИА) - Група Руси кои живеат на Кипар и имаат кипарско државјанство формираа своја партија под името Јас граѓанинот.

Партискиот потпртетседатлот Иван Михневич изјави дека партијата ќе биде со центристичка ориентација и ќе се залага за изградба на Кипар како „прогресивна европска држава“.

Минхевич, кој е творец на глобално популарната компјутерска игра „Воргејминг“, изјави дека Јас граѓанинот е првенствено кипарска партија и дека нејзина примарна задача нема да биде заштита на интересите на Русите на Кипар.

Тој најави дека партијата нема да предложи свој кандидат на претседателските избори во јануари 2018 година, но ќе учествува на следните парламентарни избори, кои се предвидени за 2021 година. сп/15:50

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Илјадници луѓе наседнаа на измамата за „зелената“ месечина

Илјадници луѓе наседнаа на лажната вест која се ши...

Нутриционистката која тврдеше дека веганството лекува рак – почина од карцином

Почина веганката Мари Лопез, која стана популарна ...

По децении трагање на Нептун забележана мрачна бура

Телескопот Хабл на Нептун забележа мрачна бура, ко...

Дени Бојл можен избор за режисер на „Бонд 25“

МГМ и Анапурна Пикчрс се се поблиску до реализациј...

Вештачка интелигенција ќе се користи за надзор на свињарски фарми

Кинеската трговска интернет страница „Алибаба“ нар...