• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Формирана партија на Русите кои живеат на Кипар

Формирана партија на Русите кои живеат на Кипар

Никозија, 7 окотмври 2017 (МИА) - Група Руси кои живеат на Кипар и имаат кипарско државјанство формираа своја партија под името Јас граѓанинот.

Партискиот потпртетседатлот Иван Михневич изјави дека партијата ќе биде со центристичка ориентација и ќе се залага за изградба на Кипар како „прогресивна европска држава“.

Минхевич, кој е творец на глобално популарната компјутерска игра „Воргејминг“, изјави дека Јас граѓанинот е првенствено кипарска партија и дека нејзина примарна задача нема да биде заштита на интересите на Русите на Кипар.

Тој најави дека партијата нема да предложи свој кандидат на претседателските избори во јануари 2018 година, но ќе учествува на следните парламентарни избори, кои се предвидени за 2021 година. сп/15:50

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...