• A-
  • A
  • A+
сабота, 20 јануари 2018, 

Опозициски протести во Москва на роденденот на Путин

Опозициски протести во Москва на роденденот на Путин

 

 

Москва, 7 окотмври 2017 (МИА) - Околу илјада приврзаници на рускиот опозициски лидери Алексеј Навални, кој се наоѓа во притвор, се собраа денеска на протест во Москва, на денот кога рускиот претседател Владимир Путин го прославува својот 65-роденден.

Учесниците на протестот скадндираа „Русија ќе биде слободна“ и „Русија без Путин“. Тие побараа од рускиот претседател да се повлече од функцијата, да го ослобои Навални од притвор и да му дозволи да се кандидира на претседателските избори предвидени за 18 март 2018 година.

Во понеделникот 41-годишниот Навални беше осуден на затворска казна во траење од 20 дена, поради организирање на протести без одобрение на властите во текот на март и јуни годинава. Тој е задржан во притвор до правосилноста на пресудата. сп/17:58

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...