• A-
  • A
  • A+
среда, 21 март 2018, 

Меркел на Самитот на ЕУ ќе предложи намалување на претпристапната помош за Турција

Меркел на Самитот на ЕУ ќе предложи намалување на претпристапната помош за Турција

Берлин, 18 октомври 2017 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел на претсојниот Самит на Европска унија ќе предложи намалување на претпристапната помош на ЕУ за Турција, изјавија неименувани владини претставници.

Тие додадоа дека и покрај тоа што Меркел ќе предложи намалување на помошта за Турција, додека евентуалната одлука за стопирање на преговорите за членство ќе треба да биде поддржана од 28 земји-членки.

Меркел за време на предизборната кампања ветуваше дека ќе стави крај на преговорите со Турција, но мала е веројатноста да биде постигнат консензус за тоа прашање.

- Сепак не се очекува целосно запирање на претпристапната помош за Турција, која изнесува околу четири милиони евра. Можно е да биде преструктуирана исплатата, така што ќе бидат фокусирани за засилување на граѓанското општество. 

Самитот на ЕУ ќе се одржи утре и в петок во Брисел. ми/19:23

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Ридли Скот ќе снима воен филм за кинескиот пазар

Светски познатиот режисер Ридли Скот преговара за ...

„Морчиба“ ќе настапат на „Скопје колинг“

Англиската трип-хоп група „Морчиба“ на 22 јуни ќе ...

Нејмар безгрижно танцува со повредена нога (видео)

Најскапиот фудбалер во историјата, Нејмар, по опер...

Белиот слој на чоколадата не е штетен

Често се случува, и покрај тоа што не е поминат ро...

Ринго Стaр стана витез

Тапанарот на легендарните „Битлси“, Ринго Стар, де...