• A-
  • A
  • A+
понеделник, 20 ноември 2017, 

Руската претстава „Ѕверот“ најдобра на 11-тиот фестивал „Скупи“

Руската претстава „Ѕверот“ најдобра на 11-тиот фестивал „Скупи“

Скопје, 19 октомври 2017 (МИА) - „Ѕверот" во режија на Сергеј Федотов од театарот „У Моста“ од Перм, Русија, ја доби наградата за најдобра претстава на 11. Меѓународен театарски фестивал „Скупи“.

Одлуката ја донесе тричлено жири - Ѓорѓи Јолевски, Веби Ќерими и Лука Кортина.

Фестивалот беше затворен вчеравечер со изведба на последната претстава од годинашната програма - „Слугинките" на Националниот театар „Иван Вазов“ од Софија. 

Од отворањето на 12 октомври беа изведени и претставите „Куќата на Бернарда Алба“ на театарот „Андон Чајупи“ од Корча, Албанија, „Маченик” на Градскот театар Ѓаковица, Косово, изралеската монодрама „Пуши како маж“, инспирирана од животот на Фрида Кало, „Визии од сребрениот век“ на Центарот за културна деконтаминација од Белград и „Зборувај Медеја” на театарската компанија „Јирјирак“ од Техеран. хс/скс/08:29

###

 

 

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...

Озлогласениот убиец Чарлс Менсон почина на 83-годишна возраст

Еден од најозлогласените криминалци на светот, Чар...