• A-
  • A
  • A+
понеделник, 20 ноември 2017, 

Протести во Бон поради користење јаглен

Протести во Бон поради користење јаглен

Берлин, 11 ноември 2017 (МИА) - Еколошки активисти под мотото „Јагленот може да ја уништи нашата иднина“ синоќа протестираа пред германската термоцентрала на јаглен во Бон. 

Германската Влада тврди дека ќе биде лидер во борбата против климатските промени, но одбива да одреди датум кога ќе престане да користи јаглен, кој емитува штетни гасови, кои предизвикуваат ефект на стаклена градина.

Бон протест

Околу 40 проценти од вкупната енергија произведена во Германија потекнува од јаглен. 

Протестот се одржа во истиот ден кога Италија најави краен рок за престанок на користење на фосилно гориво. ми/01:47

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...

Озлогласениот убиец Чарлс Менсон почина на 83-годишна возраст

Еден од најозлогласените криминалци на светот, Чар...