• A-
  • A
  • A+
петок, 19 јануари 2018, 

Протести во Бон поради користење јаглен

Протести во Бон поради користење јаглен

Берлин, 11 ноември 2017 (МИА) - Еколошки активисти под мотото „Јагленот може да ја уништи нашата иднина“ синоќа протестираа пред германската термоцентрала на јаглен во Бон. 

Германската Влада тврди дека ќе биде лидер во борбата против климатските промени, но одбива да одреди датум кога ќе престане да користи јаглен, кој емитува штетни гасови, кои предизвикуваат ефект на стаклена градина.

Бон протест

Околу 40 проценти од вкупната енергија произведена во Германија потекнува од јаглен. 

Протестот се одржа во истиот ден кога Италија најави краен рок за престанок на користење на фосилно гориво. ми/01:47

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...