• A-
  • A
  • A+
недела, 18 февруари 2018, 

Хрватска: Опстана Владата на Андреј Пленковиќ

Хрватска: Опстана Владата на Андреј Пленковиќ

Загреб, 11 ноември 2017 (МИА) - Во хрватскиот Сабор по полноќ е завршено гласањето за доверба на Владата на Андреј Пленковиќ. „За“ гласаа 78, а „против“ беа 59 пратеници.

Седницата на Саборот почна вчера во девет часот и 30 минути и траеше 14 часа, беа изречени голем број опомени, а соборен е и рекордот и по бројот на реплики,

Како што јави МИА, прашањето за довербата на Владата, минатата недела ја покрена дел од опозицијата на чело со највлијателната хрватска опозициска Социјалдемократска партија (СДП), поради случајот Агрокор. 

На седницата се глассаше и за доверба на министерката за демографија Нада Мурганиќ, но опозицијата и во овој случај не успеа да собере доволен број гласови. ми/01:37

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.