• A-
  • A
  • A+
понеделник, 20 ноември 2017, 

Два умерени земјотреса ја погодија Јужна Кореја

Два умерени земјотреса ја погодија Јужна Кореја

Сеул, 15 ноември 2017 (МИА) - Серија земјотреси денеска го погодија јужнокорејскиот град Поханг, соопшти Корејската метеоролошка управа.

Првиот потрес со интензитет од 5,5 степени бил со епицентар во реонот на градот, а вториот бил со јачина од 5,4 степени според Рихтерова скала.

Земјотресите биле почувствувани и во главниот град Сеул, кој се наоѓа на неколку стотици километри од Поханг. јт/гт/07:43

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Форбс“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплате...

Германски научник: Не треба да се плашиме од роботите

Футуристот Матијас Хоркс, кој е основач на германс...

Необична појава на небото над Лапонија (видео)

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц ...

Руска пензионерка освои седум милиони евра на лотарија (видео)

Пензионерка од руската Вороњешка Област, 600 килом...

Озлогласениот убиец Чарлс Менсон почина на 83-годишна возраст

Еден од најозлогласените криминалци на светот, Чар...