• A-
  • A
  • A+
сабота, 20 јануари 2018, 

Истражување: Минатата година намален бројот на терористички напади

Истражување: Минатата година намален бројот на терористички напади

Лондон, 15 ноември 2017 (МИА) – Бројот на убиени во терористички напади во 2016 година е намален, но повеќе држави биле погодени од напади на терористи. Тоа се наведува во Светскиот индекс за терористички напади објавен во Лондон.

Според Индексот, во 2016 година во терористички напади загинале 25.673 луѓе, што е за 22 отсто помалку во споредба со 2015 година. Бројот на убиени во терористички напади е намален во четири од петте најпогодени држави со тероризам – Сирија, Пакистан, Авганистан и Нигерија.

Петтата најпогодена држава – Ирак, како што се наведува во Индексот, продолжува да плаќа висока цена и таму се зголемени бројот на напади на ИД. Само во 2016 година загинале 9.765 луѓе.

Во минатата година од тероризам биле погодени 77 држави. Тоа е за 12 држави повеќе отколку во 2015 година кога терористички напади се регистрирани во 65 држави.

За европските држави се нагласува дека минатата година била најсмртоносна во однос на терористички напади од 1988 година.

Индексот е создаден во 2012 година и користи податоци од Глобалната база информации за тероризам, што ја води државниот Универзитет во американската држава Мериленд.

Индексот го подготвува Иследничкиот центар на австралискиот Институт за економија и мир и се објавува во Лондон. паг/зш/08:01

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...