• A-
  • A
  • A+
среда, 21 февруари 2018, 

Пратениците на „Самоопределување“ добија по 30 дена притвор

Пратениците на „Самоопределување“ добија по 30 дена  притвор

Приштина, 24 ноември 2017(МИА) – Пратенците на косовското двжење „Самоопределување“, Албин Курти,Албулена Хаџиу  Донка Кадај Бујуп,се испратени во притвор.

На тројцата судот им одреди мерка притвор во траење од 30 дена.

Поради одбивање да се јават на суд,налог за апсење судот издаде од поодамна,но тие не беа достапни за полицијата. Беа упасени денеска претпладне при влегување во парламентот.

Од партијата оценуваат дека апсењето на пратенците претставува само продолжене на севкупниот прогон на Самоопределување во последно време.

Пратенците на Самоопределување и на Алијансата за иднната на Косово,како опозиција  ја попречуваа работата на парламентот со фрлање солзавец, спротиставувајќи се на Договорот за обележување на границата со Косово,со кој тврдат дека Косово губи од својата територија. вт/зш/16:33

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Илјадници луѓе наседнаа на измамата за „зелената“ месечина

Илјадници луѓе наседнаа на лажната вест која се ши...

Нутриционистката која тврдеше дека веганството лекува рак – почина од карцином

Почина веганката Мари Лопез, која стана популарна ...

По децении трагање на Нептун забележана мрачна бура

Телескопот Хабл на Нептун забележа мрачна бура, ко...

Дени Бојл можен избор за режисер на „Бонд 25“

МГМ и Анапурна Пикчрс се се поблиску до реализациј...

Вештачка интелигенција ќе се користи за надзор на свињарски фарми

Кинеската трговска интернет страница „Алибаба“ нар...