• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Ал Каеда ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Ал Каеда ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Бејрут, 7 декември 2017 (МИА) - Исламистичката милитантна група Ал Каеда за Арапскиот Полуостров ја осуди американската одлука за признавање на Ерусалим за главен град на Израел и ги повика своите борци да ги „збијат редовите“ во знак на поддршка за Палестинците.

Одлуката на  американскиот претседател Доналд Трамп е „јасен предизвик за муслиманскиот свет“, оцени Ал Каеда.

Терористичката групација ги повика исламистичките милитанти да ги „збијат редовите“  и да бидат подготвени да ги поддржат Палестинците, а муслиманите ги повика да помогнат со пари и оружје. ссм/зш/19:10

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Косовско село украсено како од бајките

Косовското село Петершан, кое се наоѓа на неколку ...

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...