• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Макрон: Ирак овој месец објавува „целосно ослободување" од Исламската држава

Макрон: Ирак овој месец објавува „целосно ослободување" од Исламската држава

Доха, 7 декември 2017 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Ирак ќе објави „целосно ослободување" од џихадистичката група Исламска држава до крајот на декември.

Тој ја соопшти оваа прогноза на заедничката прес-конференција со катарскиот емир Тамим бин Хамад Ал- Тани, за време на официјалната посета на Доха.

- Ќе дојде до ослободување пред крајот на годината и ние, се надевам, ќе постигнеме воена победа во ирачко- сириската зона, изјави тој за новинарите.

Тој ги даде овие коментари откако ги посети американските воздушни сили Ал-Удеид во Катар, каде што се состана со францускиот контингент и разговараше со американската воена команда.

Ал-Удеид, најголемата американска воздухопловна база во регионот, игра клучна улога во борбата на САД против  Исламската држава и место од каде што се даваат наредби за воздушните кампањи против џихадистите.

Исламската држава претрпе серија воени порази во Сирија и Ирак оваа година.

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека неговата воздушна кампања против Исламската држава е завршена во Сирија и дека земјата е целосно ослободена од радикалната група. ир/20:27

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Косовско село украсено како од бајките

Косовското село Петершан, кое се наоѓа на неколку ...

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...