• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Туск утре наутро ќе објави соопштение за Брегзит

Туск утре наутро ќе објави соопштение за Брегзит

Брисел, 7 декември 2017 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, утре ќе издаде соопштение за Брегзит, најави неговиот кабинет.

Не се наведуваат други детали, а еден официјален претставник на ЕУ соопшти дека новинарите ќе бидат известени во 7:50 часот по локално време.

Најавата за соопштението на Туск следи по неодамнешната посета на британската премиерка Тереза Мај на Брисел, каде што престојуваше за да се договори со ЕУ за терминот за напуштањето на унијата во 2019 година.  ир/21:25

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Косовско село украсено како од бајките

Косовското село Петершан, кое се наоѓа на неколку ...

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...