• A-
  • A
  • A+
среда, 13 декември 2017, 

Русија бара опстојување на Договорот за нуклеарните сили со среден дострел

Русија бара опстојување на Договорот за нуклеарните сили со среден дострел

Москва, 8 декември 2017 (МИА) - Русија инсистира на опстојување на Договорот за нуклеарните сили со среден дострел, но сака Вашингтон да покаже поодговорен пристап кон него, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

- Ние сме за опстојување на Договорот, но за тоа ќе биде потребен поодговорен пристап на САД, истакна Рјабков за московскиот весник „Комерсант“.

Според заменик шефот на руската дипломатије, на евентуални чекори на САД кон раскинување на Договорот, Русија „ќе одговори веднаш и со иста мерка“.

Рјабков најави дека е можно наскоро да се одржи состанок на специјалната комисија за контрола на спроведувањето на Договорот.

Како што пренесува МИА, Договорот за нуклеарните сили со среден дострел е склучен на 1 јуни 1988 меѓу САД и поранешниот Советски Сојуз, чиј правен наследник е Русија. сп/00:09

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Косовско село украсено како од бајките

Косовското село Петершан, кое се наоѓа на неколку ...

„Хафингтон пост“ објави листа на 18 најдобри филмови во 2017 година

Американскиот весник „Хафингтон пост“ објави листа...

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...