• A-
  • A
  • A+
четврток, 18 јануари 2018, 

Трамп бара НАСА да испрати астронаути на Месечината и на Марс

Трамп бара НАСА да испрати астронаути на Месечината и на Марс

Вашингтон, 11 декември 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе потпише директива за вселенската политика, чија цел е повторно да бидат испратени американски астронаути на Месечината, а потоа и на Марс, соопшти Белата куќа. 

- Трамп ќе ја потпише „Директивата 1 за вселенската политика“, со што ќе и нареди на Национална администрација за аеронаутика и вселена (НАСА) да биде предводник во иновативната програма за истражување на вселената, наведе портпаролот на Белата куќа, Хоган Гидли. 

Според него, во рамките на програмата ќе бидат испратени астронаути на Месечината и на Марс. см/сп/17:36

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...

Воз што лае пуштен во промет во Јапонија

Во Јапонија е пуштен во промет воз што преку звучн...

Ќе се снима ТВ серија за контроверзната книга за Доналд Трамп

Книгата на новинарот Мајкл Вулф, „Fire and Fury: I...