• A-
  • A
  • A+
четврток, 18 јануари 2018, 

Ким: Северна Кореја ќе биде најголема нуклеарна сила во светот

Ким: Северна Кореја ќе биде најголема нуклеарна сила во светот

Пјонгјанг, 13 декември 2017 (МИА) - Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун изјави дека земјата ќе ја направи „најголема нуклеарна сила“ во светот, јави севернокорејската новинска агенција КЦТА.

- Северна Кореја се движи победнички напред и ќе стане најголемата нуклеарна и воена сила во светот, истакна Ким пред вработените во програмата за балистички ракети.

Северна Кореја на 28 ноември лансираше интерконтинентална балистичка ракета. 

Претходно, американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека е оптимист во врска со преговорите за денуклеаризација на Северна Кореја, ми/00:54

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...

Воз што лае пуштен во промет во Јапонија

Во Јапонија е пуштен во промет воз што преку звучн...

Ќе се снима ТВ серија за контроверзната книга за Доналд Трамп

Книгата на новинарот Мајкл Вулф, „Fire and Fury: I...