• A-
  • A
  • A+
четврток, 18 јануари 2018, 

Евростат: Според куповната моќ, Бугарите и Хрватите зад сите во ЕУ

Евростат: Според куповната моќ, Бугарите и Хрватите зад сите во ЕУ

Брисел, 3 јануари 2018 (МИА) – Според податоци на Евростат, Бугарите и Хрватите со куповната моќ заостануваат зад најголем дел од членките на Европската унија.

Хрватска е на претпоследното место според потрошувачка по жител, која сега изнесува 59 отсто од просекот во ЕУ. Според нив, само Бугарија е послаба од Хрватска.

Хрватска за првпат е претекната од Романија во која потрошувачката е 61 отсто од европскиот просек, наведуваат хрватски медиуми.

Турција во раст на животен стандард надминала веќе четири членки на Унијата и речиси сите држави од ЈИЕ. Просечен Турчин со потошувачка која е 64 отсто од просекот во ЕУ, има поголема куповна моќ од жителите на Хрватска, Унгарија, Романија, Бугарија, Србија, Црна Гора, Македонија, БиХ, Албанија...

Евростат податоците ги базира врз потрошувачка кошничка на исти стоки во различни држави. зш/17:43

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...

Воз што лае пуштен во промет во Јапонија

Во Јапонија е пуштен во промет воз што преку звучн...

Ќе се снима ТВ серија за контроверзната книга за Доналд Трамп

Книгата на новинарот Мајкл Вулф, „Fire and Fury: I...