• A-
  • A
  • A+
сабота, 20 јануари 2018, 

На Крим распореден уште еден руски ракетен дивизион С-400

На Крим распореден уште еден руски ракетен дивизион С-400

Москва, 13 јануари 2018 (МИА) - Дивизион на руската армија опремен со протвовоздушни ракетни системи „С-400 Тримф“ од денеска е вклучен во оперативно дежурство на полуостровот Крим.   

Тоа е втор руски ракетен дивизион С-400 на Крим, по истата таква единицата што беше распредена на полуостровот минатата пролетта во близина на пристанишниот град Феодосија. 

Вториот дивизион е стациониран во Севастопољ и ќе има задача да го контролира воздушниот простор над граничната линија меѓу Крим и Украина. 

„С-400 Триумф“ е модерен систем за протвоздушна и противракетна одбрана, чии ракети имаат дострел до 400 километри. Тоа е систем од најновата генерација руско оружје за противвоздушна одбрана, кое е дел од Вооружените сили на Русија од 2007 година. С-400 е наменет за уништување на авиони, хеликотери и ракети, но може да гаѓа и цели на земја. 

Како што јави МИА, Русија го анектираше украинскиот полуостров Крим во 2014 година, по што ЕУ и САД воведоа економски санкции кон Русија, непризнавајќи ја анексијата на полуостровот. сп/14:31

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...