• A-
  • A
  • A+
сабота, 20 јануари 2018, 

Администрацијата на Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје

 Администрацијата на Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје

Вашингтон, 13 јануари 2018 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје, чија цел би било отстранување на заканите по европските сојузници на САД. 

Според американските медиуми, приврзаниците на оваа идеја сметаат дека новото оружје би ја намалило можноста за нуклеарен конфликт, додека нејзините противници оценуваат дека тоа ќе предизвика спротивен ефект.

Аналитичарите проценуваат дека планот во основа ја реафирмира нуклеарната политика на претходниот американски претседател Барак Обама, вклучувајќи ја и идејата за замена на сите клучни елементи на нуклераниот арсенал на САД со нови и модернизација на оружјето во следните две децении.

Новиот план засега се уште не е одобрен од претседателот Трамп. сп/17:19

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...