• A-
  • A
  • A+
сабота, 20 јануари 2018, 

Антивладини протести во Виена

Антивладини протести во Виена

Виена, 13 јануари 2018 (МИА) - Неколку илјади лица учествуваа денеска на демонстрации во Виена против учеството на екстремно десниларската Партија на слободата на Австрија (ФПО) во австриската Влада.

Протестот, организиран од неколку невладини организации, беше помасовен од собирот одржан минатиот месец при полгањето заклетва на лидерот на конзервативната Австриска народна партија (ОВП), Себастијан Курц на позицијата канцелар на Австрија.

Демонстрантите се собраа пред главната железничка станица во Виена, од каде во придружба на околку 1.000 полицијаци, се упатија кон централниот виенски плоштад Халденплац.

Според организарторите, на протестот учествувале над 20.000 лица, кои носеа трнспаретнти против Владата и „јакнењето на десницата во Австрија“. сп/18:25

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...

Волк побегна од резерват во близина на училиште во британскиот град Рединг

Волк избега од резерват за диви животни, кој е во ...

Харвард работи на „таблета за генијалност"

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „ск...