• A-
  • A
  • A+
недела, 21 јануари 2018, 

Земјотрес од 7,3 степени во Перу (ДПЛ)

Земјотрес од 7,3 степени во Перу (ДПЛ)

Лима, 14 јанури 2017 (МИА) - Земјотрес со интезитет од 7,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во крајбрежјето на југозападниот дел на Перу.

Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотресот се случил во 9:18 часот по Гринич (10:18 часот по средноевропско време) на длабочина од 12 километри, со епицентарот на 42 километри кужно од градот Акари и 124 километри југозападно од градот Пукујо.

Перу земјотрес

Локалните власти информираа дека при потресот нема жртви, туку само се придизвикани помали оштетувања на објекти и патишта во реонот на местото Ломас, кое се наоѓа најблизу до епицентарот. 

Пацифичкиот центар за цунами предупреди дека е можна појава на големи бранови на растојание до 300 километри од местото на епицентарот на потресот. сп/12:31

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување п...

Том Пети починал од случајно предозирање со аналгетици

Познатиот американски музичар Том Пети починал од ...

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...