• A-
  • A
  • A+
недела, 21 јануари 2018, 

Снег на повеќе патишта, сообраќајот без проблеми

Снег на повеќе патишта, сообраќајот без проблеми

Скопје, 14 јануари 2018 (МИА) - Сообраќајот на државните патишта се одвива  по наместа влажни коловози, додека во западните и југозападните делови од државата коловозите се претежно влажни.

Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат во Крива Паланка, Страцин, Гостивар, Стража, Маврово, Крушево, Делчево и Буково.  Во Дебар врнежите се од дожд и снег. Овие врнежи засега не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

Се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Во сила е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата.лв/мд/12:59

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување п...

Том Пети починал од случајно предозирање со аналгетици

Познатиот американски музичар Том Пети починал од ...

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...