• A-
  • A
  • A+
недела, 21 јануари 2018, 

Македонците во Јабука организираа „Македонска вечер“ за Василица

Македонците во Јабука организираа „Македонска вечер“ за Василица

Панчево, 14 јануари 2018 (МИА) - Македонците во Србија и годинава во Јабука, во близина на Панчево, по седми пат и годинава организираа „Македонска вечер“, на денот кога се прославува Василица, православната Нова година.

Пред околу стотина гости, членови на македонските здруженија во Србија и нивните пријатели и претставници од Националниот совет на македонската национална заедница во Србија, најзаслужни за пријатната и празнична атмосфера беа музичките гости Селимова-Желчевски, најпознатиот македонски дует и доајени на македонската народна музика, кои допреа до срцата на присутните гости пеејќи ги добро познатите македонски староградски песни и евергрини.

Македонската вечер и одбележувањето на Василица беше во организација на членовите на здружението на граѓани, припадници на македонската национална заедница во Србија, „Јабука“ од Јабука крај Панчево. об/нд/14:22

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување п...

Том Пети починал од случајно предозирање со аналгетици

Познатиот американски музичар Том Пети починал од ...

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...

Папата венча стјуардеса и стјуард во авион

Папата Франциско ги венчаше стјуардесата и стјуард...