• A-
  • A
  • A+
четврток, 22 март 2018, 

Претседателот Иванов во официјална посета на Турција

Претседателот Иванов во официјална посета на Турција

Скопје, 19 февруари 2018 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата Маја Иванова, од денеска престојува во официјална посета на Република Турција.

Претседателот Иванов во Анкара, како што соопштија од неговиот кабинет, ќе биде примен со највисоки државни и воени почести и ќе оствари билатерална средба со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган и со претставници на турскиот државен врв. Во рамки на посетата, претседателот на Република Македонија ќе положи венец во Мавзолејот на Кемал Ататурк во Анкара.

За време на официјалната посета на Република Турција, македонскиот претседател пред членовите на Советот за високо образование на Република Турција и ректорите од сите државни и приватни универзитети на Република Турција ќе одржи предавање на тема „Предизвици на високото образование во третиот милениум“, 

Претседателот Иванов, во Истанбул, ќе се обрати на отворањето на Светскиот форум на бизнис ангели, во чии рамки ќе му биде доделена наградата за Светско лидерство, по повод прогласувањето на „Школата за млади лидери“, како најдобар социјално одговорен проект во Европа за 2017 година. сст/са/09:12

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смен...

Нова научно-фантастична серија од авторот на „Игра на престолите“ (видео)

Додека љубителите на „Игра на престолите“ ја чекаа...

Планирање патувања и купување на карти за настани преку „Скајп“

Планирањето патувања со вашите најблиски или прија...

Роналдињо влегува во политика

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо ќе влезе...

Првата дама на Франција изненади со долгиот фустан

Првата дама на Франција Брижит Макрон е позната ка...