• A-
  • A
  • A+
петок, 23 март 2018, 

Мозамбик: 17 мртви откако ѓубре затрупа повеќе куќи

Мозамбик: 17 мртви откако ѓубре затрупа повеќе куќи

Мапуто, 19 февруари 2018 (МИА) - Најмалку 17 лица загинаа денеска, а неколкумина се повредени во Мапуто, главниот град на Мозамбик, откако 15 метри висок куп отпад и ѓубре затрупа седум куќи.

Несреќата се случи околу три часот по полноќ локално време во сиромашната населба Хулена. Куќите биле нелегално изградени, а властите во неколку наврати побараа жителите да ги напуштат.

- Досега се пронајдени 17 тела. Стравуваме дека има уштре. И натаму трае потрагата по затрупаните под купот ѓубре, изјави локалниот функционер Деспедида Рита. ссм/14:54

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ