• A-
  • A
  • A+
среда, 21 март 2018, 

„Вокална магија“ во Филхармонија со солистот Милан Силјанов

„Вокална магија“ во Филхармонија со солистот  Милан Силјанов

Скопје, 22 февруари 2018 (МИА) - „Вокална магија“ е насловен вечерашниот симфониски концерт на Македонската филхармонија на кој  како солист ќе настапи наградуваниот бас-баритон Милан Силјанов, а диригент ќе биде Емил Табаков од Бугарија. 

Вокалниот уметник од Швајцарија, кој има македонско потекло, ќе изведе избор од фантастичниот циклус песни за глас и оркестар „Магичната хорна на момчето“  од Густав Малер.

Силјанов е член на оперското студио во Баварската државна опера во Минхен, а следната сезона ќе стане редовен член на солистичкиот ансамбл на оваа престижна германска оперска куќа.

Студирал на познатата школа за музика и драма „Гилхол“ во Лондон, на отсекот опера, под менторство на проф. Рудолф Пирнеј. Победник е на престижниот Интернационален натпревар за соло-песна во Лондон (2015) организиран од „Вигмор Хол“, а во 2014 година освоил прва и втора  награда од публиката на 50. Меѓународен вокален натпревар во Хертогенбош, Холандија.

По потекло е Македонец и се чувствува, вели, како Македонец. - Сепак, имам и швајцарски пасош, па се чувствувам и како Швајцарец. Тоа за мене воопшто не претставува дилема, затоа што моето срце неуморно чука за двете држави и култури. Како дете, заедно со мајка ми, секое лето ја посетувавме Македонија и нашето семејство. Тоа ни беше посебна традиција, а летните одмори ми дадоа можност да ја запознаам Македонија што повеќе. Дружбата со моите роднини ми овозможи и да го подобрам мојот вокабулар. Секојпат кога доаѓам во Македонија, всушност се враќам дома, вели Силјанов. 

Настапот со Македонската филхармонија ќе му биде прв професионален настап во Македонија. - Исклучителна чест ми е да дебитирам во таква прекрасна сала. Со нетрпение очекувам да музицирам со оркестарот и маестро Табаков, и знам дека прекрасниот звук ќе ја изненади и публиката, и мене, додава Силјанов.

На програмата вечер е и експресивната Симфонија бр. 6 од рускиот композитор Дмитриј Шостакович, која се смета за една од неговите највлијателни. хс/са/07:41

###

 Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Ридли Скот ќе снима воен филм за кинескиот пазар

Светски познатиот режисер Ридли Скот преговара за ...

„Морчиба“ ќе настапат на „Скопје колинг“

Англиската трип-хоп група „Морчиба“ на 22 јуни ќе ...

Нејмар безгрижно танцува со повредена нога (видео)

Најскапиот фудбалер во историјата, Нејмар, по опер...

Белиот слој на чоколадата не е штетен

Често се случува, и покрај тоа што не е поминат ро...

Ринго Стaр стана витез

Тапанарот на легендарните „Битлси“, Ринго Стар, де...