• A-
  • A
  • A+
среда, 21 март 2018, 

Вучиќ и Лавров задоволни од билатералните односи

Вучиќ и Лавров задоволни од билатералните односи

Белград, 21 февруари 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ на заедничката прес-конференција со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вечерва изјави дека Србија е на европски пат, но оти ќе продолжи да гради најдобри односи со Русија.

- Претпоставувам дека ќе има различни видови желби и притисоци односите да се движат во поинаква насока, но Србија ќе биде на иста линија, ќе ги почитува традиционалните односи и ќе развива најдобри односи со Руската Федерација, посочи Вучиќ.

Тој додаде дека дека периодот од 180 години од воспоставувањето на дипломатски односи помеѓу Србија и Русија е карактеристичен по тоа што никогаш не оделе еден против друг и оти тоа е редок пример и случај помеѓу кои било народи во светот.

Шефот на руската дипломатија истакна дека Русија и Србија се партнери, кои еден на друг ништо не си наметнуваат и оти Москва ги поздравува напорите на Србија на патот кон Европска унија, но и во односите со евроазискиот сојуз.

- Русија не бара од Србија да ги прекине контактите со кој било во светот. Секогаш сме се залагале партнерите да имаат слобода на избор и да ги развиваат своите политички врски, посочи Лавров.

Тој посочувајќи ја соработката на Србија со НАТО, но и со Сојузот за колективна безбедност, посочи дека статусот на неутралност на Србија е еден од најважните фактори на стабилност на Балканот. ми/21:33

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Ридли Скот ќе снима воен филм за кинескиот пазар

Светски познатиот режисер Ридли Скот преговара за ...

„Морчиба“ ќе настапат на „Скопје колинг“

Англиската трип-хоп група „Морчиба“ на 22 јуни ќе ...

Нејмар безгрижно танцува со повредена нога (видео)

Најскапиот фудбалер во историјата, Нејмар, по опер...

Белиот слој на чоколадата не е штетен

Често се случува, и покрај тоа што не е поминат ро...

Ринго Стaр стана витез

Тапанарот на легендарните „Битлси“, Ринго Стар, де...