• A-
  • A
  • A+
среда, 21 март 2018, 

Пронајден бездомникот кој „собра“ 500.000 евра од аеродромот Роаси

Пронајден бездомникот кој „собра“ 500.000 евра од аеродромот Роаси

Париз, 22 февруари 2018 (МИА) - Француската полиција го пронајде бездомникот, кој украде 500.000 евра од канцеларија на компанија на парискиот аеродром Роаси, но не и украдените пари.

Како што јави АФП, тој тврди дека по кражбата бил киднапиран и киднаперите му ги украле парите, што тој претходно ги земал. 

На бездомникот, кој е на возраст ид околу 50 години, денеска му беа презентирани обвиненијата.

Тој бил приведен сосема случајно при проверка на идентитетот ноќта во вторникот спроти средата, во засолниште за бездомници во Сен-Сен Дени, северно од Париз. Кај него не биле најдени никакви пари. 

Кражбата се случи на 8 декември, кога бездомникот додека пребарувал по кантите на аеродромот, видел дека е отворена вратата на канцеларијата на компанијата „Лумис“, која е специјализирана за собирање на прометот на продавниците и рестораните на аеродромот и банкоматите инсталирани на терминалите.

Во канцеларијата немало никој, но имало вреќи со пари и бездомникот грабал две од нив и се оддалечил од местото. Во двете вреќи имало 496.000 евра. 

Пред Судот бездомникот призна дека ги украл парите, но тврдеше дека неколку дена подоцна бил киднапиран и однесен надвор од реонот на Париз за да открие каде се парите. Откако го открил местото, киднаперите му ги земале парите. Бездомникот одбива да каже каква и да е информација за киднаперите.

На бездомникот му е одреден притвор. ир/сп/19:45

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Ридли Скот ќе снима воен филм за кинескиот пазар

Светски познатиот режисер Ридли Скот преговара за ...

„Морчиба“ ќе настапат на „Скопје колинг“

Англиската трип-хоп група „Морчиба“ на 22 јуни ќе ...

Нејмар безгрижно танцува со повредена нога (видео)

Најскапиот фудбалер во историјата, Нејмар, по опер...

Белиот слој на чоколадата не е штетен

Често се случува, и покрај тоа што не е поминат ро...

Ринго Стaр стана витез

Тапанарот на легендарните „Битлси“, Ринго Стар, де...