• A-
  • A
  • A+
среда, 21 март 2018, 

Меркел: Продолжува борбата за еднаквост

Меркел: Продолжува борбата за еднаквост

Берлин, 8 март 2018 (МИА) - Германската кацеларка Ангела Меркел по повод Меѓународниот ден на жената изјави дека „иако многу е постигнато, мора да продолжи борбата за рамноправност помеѓу жените и мажит во Германија и ширум светот“.

- Голем број жени пред нас се жртвуваа и истрајно се бореле за поголеми права на жената... но и понатаму останува да се направат уште многу нешта, изјави една од најмоќните жени во светот.

Меркел посочи и дека „има и нови задачи за мажите, но не прецизира на што мисли.

- Поради тоа, денешниот ден не е сам ден кога треба да се осврнеме на достигнувањата, туку и ден на кој кажуваме - продолжува борбата за еднаквост, наведе германската канцеларка.

Меѓународниот ден на жената, 8 март е востановен во знак на сеќавање на демонстрациите на американските работнички во Чикаго во 1909 година и маршот на повеќе од 15.000 жени во Њујорк, кои бараа пократко работно време, подобри плати и право на глас. ми/16:10

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Морчиба“ ќе настапат на „Скопје колинг“

Англиската трип-хоп група „Морчиба“ на 22 јуни ќе ...

Нејмар безгрижно танцува со повредена нога (видео)

Најскапиот фудбалер во историјата, Нејмар, по опер...

Белиот слој на чоколадата не е штетен

Често се случува, и покрај тоа што не е поминат ро...

Ринго Стaр стана витез

Тапанарот на легендарните „Битлси“, Ринго Стар, де...

ИБМ го промовира својот нов смарт-помошник

ИБМ го промовира својот нов гласовен систем „Вотсо...