• A-
  • A
  • A+
среда, 21 март 2018, 

Министерот Поповски ја осудува заканата врз претседателот на ЗНМ, Селмани

Министерот Поповски ја осудува заканата врз претседателот на ЗНМ, Селмани

Скопје, 8 март 2018 (МИА) - Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски ја осудува заканата врз претседателот на Здружението на новинарите на Македонија, Насер Селмани.

- Најостро го осудуваме секој обид за напад или закана врз новинарите. Ги повикуваме сите надлежни институции да го истражат случајот во врска со пријавата за закана врз претседателот на ЗНМ, Насер Селмани. Потенцираме дека Владата на Република Македонија е цврсто определена кон почитување на слободата на изразување, професионално и објективно работење на новинарите, без политичко влијание или какви било притисоци, се вели во соопштението од Кабинетот на министерот Поповски.  дма/сст/17:02

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Морчиба“ ќе настапат на „Скопје колинг“

Англиската трип-хоп група „Морчиба“ на 22 јуни ќе ...

Нејмар безгрижно танцува со повредена нога (видео)

Најскапиот фудбалер во историјата, Нејмар, по опер...

Белиот слој на чоколадата не е штетен

Често се случува, и покрај тоа што не е поминат ро...

Ринго Стaр стана витез

Тапанарот на легендарните „Битлси“, Ринго Стар, де...

ИБМ го промовира својот нов смарт-помошник

ИБМ го промовира својот нов гласовен систем „Вотсо...