• A-
  • A
  • A+
среда, 21 март 2018, 

Судско сослушување за Твитер налогот на Трамп

Судско сослушување за Твитер налогот на Трамп

Вашингтон, 8 март 2018 (МИА) - Сојузен судија денеска ќе ги сослуша аргументите за тоа дали американскиот претседател Доналд Трамп ја прекршил слободата на говорото на корисниците на Твитер со тоа што ги блокирал.

Изнесувањето на аргументи е дел од тужбата што во  јули минатата година ја поднесе еден претставник од Институтот на Универзитетот Колумбија, кој го проучува Првиот амандман на Уставот на САД и неколкумина поединци, корисници на Твитер.

Тие поднесоа тужба против Трамп бидејќи ги блокирал Твитер налозите на сопствениците што го критикуваа, исмејуваа и не се согласуваа со неговите ставови, со образложение дека Твитер налогот на американскиот претседател е јавен форум и оти со забраната за пристап се крши Првиот амандман на Уставот на САД .

Трамп одговори дека неговиот Твитер е приватен, а не државен или јавен форум. ми/17:38

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Ридли Скот ќе снима воен филм за кинескиот пазар

Светски познатиот режисер Ридли Скот преговара за ...

„Морчиба“ ќе настапат на „Скопје колинг“

Англиската трип-хоп група „Морчиба“ на 22 јуни ќе ...

Нејмар безгрижно танцува со повредена нога (видео)

Најскапиот фудбалер во историјата, Нејмар, по опер...

Белиот слој на чоколадата не е штетен

Често се случува, и покрај тоа што не е поминат ро...

Ринго Стaр стана витез

Тапанарот на легендарните „Битлси“, Ринго Стар, де...