• A-
  • A
  • A+
среда, 21 март 2018, 

Бектеши: Турција важен трговски партнер, добредојдени инвестиции во стратешките сектори

Бектеши: Турција важен трговски партнер, добредојдени инвестиции во стратешките сектори

Скопје, 7 февруари 2018 (МИА) - Турција е значаен трговски партнер на Македонија и трговската размена бележи раст. Добредојдени се инвестиции во стратешките сектори, истакнал министерот за економија Крешник Бектеши на синоќешната средба со Управниот одбор на Стопанската комора на Македонија - Турција (МАТТО).

Тој, како што денеска соопшти Министерството за економија, посочил дека Турција се наоѓа на 8-то место во трговската размена во периодот јануари-ноември лани и оти вкупните турски инвестиции во Македонија изнесуваат 1,2 милијарди САД долари и претставуваат 35 проценти од вкупните странски инвестиции.

- Посветено се работи на градење стабилна и предвидлива бизнис-клима за да можете вие и вашите компании да креирате деловни развојни планови, но и да влегувате во нови инвестиции без одолговлекување и неизвесност. Поради традиционално добрите трговски односи кои ги имаме со Турција, одличните примери за успешно работење кои ги покажавте со досегашните инвестиции во Македонија, како и економскиот и инвестиционен потенцијал на вашата земја, сакам да напоменам дека посакувани и добредојдени се инвестиции во стратешките сектори, како што се производството на автомобилски компоненти, информатичко-комуникациската технологија, земјоделството и преработката на храна, бизнис-услугите и аутсорсингот, фармацевтската индустрија и медицинските помагала, енргетиката и обновливите извори на енергија, туризамот, градежништвото и инфраструктурата, истакнал Бектеши.

Од страна на МАТТО е нагласено дека ги поддржуваат сите активности на Владата во создавањето на услови за унапредување на економската соработка меѓу Македонија и Турција. 

Претседателот на МАТТО, Ајдован Адемоски посочил дека ги поддржуваат сите активности насочени кон ревизија на Договорот за слободна трговија меѓу двете земји во смисла на либерализација на трговијата со земјоделски и прехранбени производи и осовременување на договорот во однос на услугите и инвестициите.

Членовите на Управниот одбор на МАТТО ја искористиле приликата со министерот да разменат информации и за новиот закон за енергетика. бак/сд/14:31

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Планирање патувања и купување на карти за настани преку „Скајп“

Планирањето патувања со вашите најблиски или прија...

Роналдињо влегува во политика

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо ќе влезе...

Првата дама на Франција изненади со долгиот фустан

Првата дама на Франција Брижит Макрон е позната ка...

Над 70 жени го обвиниле Вајнстин за сексуално вознемирување или напад

Од октомври досега над 70 жени го обвиниле холивуд...

Ридли Скот ќе снима воен филм за кинескиот пазар

Светски познатиот режисер Ридли Скот преговара за ...