• A-
  • A
  • A+
вторник, 12 декември 2017, 

Трамп ќе укинува еколошки норми од времето на Обама

Трамп ќе укинува еколошки норми од времето на Обама

Вашингтон, 7 октомври 2017 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ќе укине дел од еколошките норми, што ги воведе неговиот претходник Барак Обама во рамки на мерките за ограничување на глобалното затоплување, соопштија извори во Вашингтон.    

Први на удар на Белата куќа ќе се најдат мерките за ограничување на емисиите на штетни гасови што ги ослободуваат американските термоцентрали што работат на јаглен.

Според истите извори, во текот на следниве денови американската Агенција за заштита на животната средина ќе објави укинување на овие мерки, со образложение дека тие се во спротивност со федералното закнодавство на САД и дека „нема разумни прични за да се смета дека овие ограничувања можат да бидат исполнети“.

Ова практично ќе биде прва мерка на американската Администрација за укинување на еколошките норми од времето на Обама насловени „План за чиста енергија“, по одлуката на Трамп за повлекување на САД од Парискиот договор за климата. сп/08:58

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години ...

Писториус повреден во затворска тепачка

Некогашниот параолимпиец Оскар Писториус е повреде...

Почина американски војник кој пијан дезертираше во Северна Кореја

Американски војник, кој пред повеќе од половина ве...

Егзибиционист од Кина ја сними својата смрт

Кинезот Ву Јонгнинг (26), кој важеше за Јутуб ѕвез...

Објавени номинациите за Златен глобус

Во Лос Анџелес синоќа беа објавени номинациите за ...