• A-
  • A
  • A+
недела, 21 јануари 2018, 

Иран ја укинува забраната за Инстаграм и Телеграм

Иран ја укинува забраната за Инстаграм и Телеграм

Техеран, 3 јануари 2017 (МИА) – Иранските власти од 5 јануари ќе ја укинат забраната за користење на социјалните мрежи Телеграм и Инстаграм, воведена привремено за време на антивладините протести, изјави пратеникот Алиреза Рахими, јави ИРНА.

Антивладините протести почнаа на 28 декември во вториот по големина ирански град Машад, првично против зголемување цени, а подоцна се проширија и во други градови. Во судири со полицијата загинаа најмалку 20 луѓе, а повеќе од 450 демонстранти се приведени. зш/20:34

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Фејсбук повикува на борба против лажните вести

Социјалната мрежа Фејсбук ги повика своите корисни...

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување п...

Том Пети починал од случајно предозирање со аналгетици

Познатиот американски музичар Том Пети починал од ...

Ким Кардашиан ги разбесни фановите со новата фотографија

Најпознатата старлета во светот Ким Кардашиан обја...

И Путин скокаше по крстот

Рускиот претседател Владмир Путин (65) денеска ско...