• A-
  • A
  • A+
среда, 21 март 2018, 

Марш против насилството врз жените и стереотипите во општеството

Марш против насилството врз жените и стереотипите во општеството

Скопје, 8 март 2018 (МИА) - Жени од различни професии денеска по повод 8 Март маршираа од Жена парк до плоштадот Филип Втори порачувајќи да се отфрлат стереотипите и да кажат „НЕ“ на насилството и омразата врз понежниот пол.

- Со овој марш, освен што ги славиме жените, ги повикуваме и нашите татковци, браќа, сопрузи и синови да се солидаризираат со жените во Македонија и заеднички да ги отфрлиме стереотипите и етикетите што не ограничуваат сите и да им кажеме „НЕ“ на насилството и омразата врз жените, порачаа учесничките на маршот.

марш жени

Снешка Илиќ од „Реактор – истражување во акција“ посочи дека во 2018 година во Македонија има највисока доеничка смртност во Европа и оти причините за тоа не треба да се бараат кај жените, туку во системот за здравствена заштита и здравствените услуги кои им следуваат.

Таа нагласи дека повеќе од 175.000 жени немаат гинеколог во својата општина и оти на повеќе од 80 отсто од жените Ромки им наплаќаат ехо прегледи, кои треба да им бидат бесплатни. 

марш жени

Кон маршот се приклучија и премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, министерот за здравство Венко Филипче и градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богов.

- Како нова Влада покажавме дека во однос на прашањата за женската рамноправност водиме сосема различна политика и покажавме дека и бројките во политиката се важни, денеска во македонското Собрание имаме околу 45 проценти жени. Покажавме дека сметаме на жените и дека правата на жените се и наши права. Честит да ни е меѓународниот ден на жената и на овој меѓународен ден да покажеме дека знаеме како и во Македонија овие права да бидат гарантирани. Нашата борба тука не запира, истакна Шекеринска.

Маршот го организираше Платформата за родова еднаквост и активистките за женски права. см/бак/13:56

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Ридли Скот ќе снима воен филм за кинескиот пазар

Светски познатиот режисер Ридли Скот преговара за ...

„Морчиба“ ќе настапат на „Скопје колинг“

Англиската трип-хоп група „Морчиба“ на 22 јуни ќе ...

Нејмар безгрижно танцува со повредена нога (видео)

Најскапиот фудбалер во историјата, Нејмар, по опер...

Белиот слој на чоколадата не е штетен

Често се случува, и покрај тоа што не е поминат ро...

Ринго Стaр стана витез

Тапанарот на легендарните „Битлси“, Ринго Стар, де...