• A-
  • A
  • A+
среда, 21 март 2018, 

Состојбата во Македонија се уште не се рефлектира врз странските бизниси

Состојбата во Македонија се уште не се рефлектира врз странските бизниси

Скопје, 21 мај 2015 (МИА) – Актуелната состојба во Македонија засега не влијае врз работењето на странските инвеститори, но потенцијалните вложувачи со внимание ја следат и ги забавуваат своите одлуки. 
 
Ова е оценката на претседателот на Македонско – турската комора (МАТТО) Туна Ејуп Кахвеџи и претседателот на Советот  на странските  инвеститори при Стопанската комора Хуан Педро Химерез Наваро.
 
Кахвеџи  и Наваро од вчерашната средба во Скопје порачаа дека инвеститорите здружени во двете асоцијации и натаму ќе работат на унапредување на деловната и инвестициската клима во Македонија, како и на зајакнување на приватно-јавниот дијалог. 
 
Средбата, како што информираат од МАТТО, беше со цел обединување на ставовите и преземање заеднички активности во тој контекст.  
 
Заклучно со 2014 година вкупните турски инвестици во земјава изнесуваат околу 830 милиони евра. мч/лв/07:40

###

 

 
НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Планирање патувања и купување на карти за настани преку „Скајп“

Планирањето патувања со вашите најблиски или прија...

Роналдињо влегува во политика

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо ќе влезе...

Првата дама на Франција изненади со долгиот фустан

Првата дама на Франција Брижит Макрон е позната ка...

Над 70 жени го обвиниле Вајнстин за сексуално вознемирување или напад

Од октомври досега над 70 жени го обвиниле холивуд...

Ридли Скот ќе снима воен филм за кинескиот пазар

Светски познатиот режисер Ридли Скот преговара за ...