• A-
  • A
  • A+
среда, 21 февруари 2018, 

Најмалку 235 загинати и 109 повредени при напад врз џамија во Египет

Најмалку 235 загинати и 109 повредени при напад врз џамија во Египет

Каиро, 24 ноември 2017 (МИА) - Најмалку 235 лица денеска загинаа при експлозијата на бомба во близина на џамијата Ал Раудах на египетскиот проблематичен северен полуостров Синај, јави Би-Би-Си.

Во нападот се повредени најмалку 109 лица.

Владата прогласи тридневна жалост, јави египетската државна агенција Мена.

Експлозијата, како што јавуваат локалните медиуми, се случила за време на пладневните молитви, а четворица непознати напаѓачи потоа отвориле оган кон верниците што ја напуштале џамијата. Портпаролот на Министерството за здравство Калед Муџахид изјави дека екстремистите ја детонирале бомбата за време на нападот.

Во сите болници е прогласена вонредна состојба. Армијата и полицијата ја претресуваат целата област.

Претседателот на Египет Абдел Фатах Ал Сиси свика итен состанок на безбедносните служби.

Министерството за внатрешни работи формира специјална комисија за истражување на бомбашките напади и објави вонредна состојба во главниот град Каиро. Полицијата ги чува сите државни институции и објекти од јавен интерес.

Досега ниту една египетска екстремистичка група не презеде одговорност за нападот. паг/гт/16:51

###

Мозаик

Илјадници луѓе наседнаа на измамата за „зелената“ месечина

Илјадници луѓе наседнаа на лажната вест која се ши...

Нутриционистката која тврдеше дека веганството лекува рак – почина од карцином

Почина веганката Мари Лопез, која стана популарна ...

По децении трагање на Нептун забележана мрачна бура

Телескопот Хабл на Нептун забележа мрачна бура, ко...

Дени Бојл можен избор за режисер на „Бонд 25“

МГМ и Анапурна Пикчрс се се поблиску до реализациј...

Вештачка интелигенција ќе се користи за надзор на свињарски фарми

Кинеската трговска интернет страница „Алибаба“ нар...