• A-
  • A
  • A+
E enjte, 14 Dhjetor 2017, 

Kulture

Disa përmendore nga "Shkupi 2014" dëshmi materiale të mundshme në procedurat

Disa përmendore nga "Shkupi 2014" dëshmi materiale të mundshme në procedurat

Shkup, 13 dhjetor 2017 (MIA) - Ministria e Kulturës është në koordinim me Qytetin e Shkupit dhe me K... më tepër...

 
Alagjozovski: Formimi i ansamblit shtetëror shqiptar në pajtim me konceptin për një shoqëri

Alagjozovski: Formimi i ansamblit shtetëror shqiptar në pajtim me konceptin për një shoqëri

Shkup, 12 dhjetor 2017 (MIA) - Projekti për formimin e ansamblit shtetëror për këngë dhe valle shqip... më tepër...

Veroret u bënë trashëgimi kulturore botërore

Veroret u bënë trashëgimi kulturore botërore

Shkup, 12 dhjetor 2017 (MIA) - "Zakonet kulturore lidhur me festimin e 1 Marsit - Veroret" u bë pjes... më tepër...

Promovimi i librit me poezi "Deja e Vjeshtës" nga Delvina Kërluku

Promovimi i librit me poezi "Deja e Vjeshtës" nga Delvina Kërluku

Shkup, 12 dhjetor 2017 (MIA) -  Sonte në Qendrën Informative Kulturore në Shkup në Sallonin 19,19, d... më tepër...

Koncert i Shoqatës së xhaz-muzikantëve dhe artistëve të rinj

Koncert i Shoqatës së xhaz-muzikantëve dhe artistëve të rinj

Shkup, 12 dhjetor 2017 (MIA) - Shoqata e xhaz-muzikantëve dhe artistëve të lirë (SHXHM) nga Shkupi s... më tepër...

Saimir Pirgu sukses me operën ”Madama Butterfly” në Cyrih të Zvicrës

Saimir Pirgu sukses me operën ”Madama Butterfly” në Cyrih të Zvicrës

Tiranë, 11 dhjetor 2017 (MIA) - Tenori shqiptar me famë botërore Saimir Pirgu u rikthye në skenën e ... më tepër...

Java e Arkeologjisë

Java e Arkeologjisë

Shkup, 11 dhjetor 2017 (MIA) - Muzeu arkeologjik i Maqedonisë prej sot e deri më datën 15 të këtij m... më tepër...

Anxhela Pelisteri fituese e festivalit "Kënga Magjike"

Anxhela Pelisteri fituese e festivalit "Kënga Magjike"

Tiranë, 10 dhjetor 2017 (MIA) - Fituesja e edicionit të 19-të të festivalit "Kënga Magjike" pas vota... më tepër...

Dorëzohet çmimi shtetëror "Shën Klimenti i Ohrit" për vitin 2017

Dorëzohet çmimi shtetëror "Shën Klimenti i Ohrit" për vitin 2017

Shkup, 8 dhjetor 2017 (MIA) - Në nder të festës "Shën Klimenti i Ohrit", në Kuvendin e Republikës së... më tepër...

Zhan-Patrik Konrad fitues i Çmimit botëror për humanizëm për vitin 2018

Zhan-Patrik Konrad fitues i Çmimit botëror për humanizëm për vitin 2018

Ohër, 8 dhjetor 2017 (MIA) - Zhan-Patrik Konrad, profesor i Kolexhit "Imperial" nga Londra dhe kryet... më tepër...

Ekspozitë e Burhan Ahmetit në Çifte Hamam

Ekspozitë e Burhan Ahmetit në Çifte Hamam

Shkup, 8 dhjetor 2017 (MIA) - Ekspozitë personale e artistit Burhan Ahmeti me vepra si grafika dhe t... më tepër...

Dorëzimi i çmimit shtetëror "Shën Klimenti i Ohrit" për vitin 2017

Dorëzimi i çmimit shtetëror "Shën Klimenti i Ohrit" për vitin 2017

Shkup, 8 dhjetor 2017 (MIA) - Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot në orën 13 do të dorëzohet ... më tepër...

Allagjovski: Zhvendosjet janë çështje sociale dhe kërkesa të të punësuarve në kulturë

Allagjovski: Zhvendosjet janë çështje sociale dhe kërkesa të të punësuarve në kulturë

Shkup, 7 dhjetor 2017 (MIA) - Ministria e Kulturës në këtë periudhë merr numër të madh të kërkesave ... më tepër...

Koncert i Filarmonisë së Maqedonisë

Koncert i Filarmonisë së Maqedonisë

Shkup, 7 dhjetor 2017 (MIA) - Filarmonia e Maqedonisë sonte do ta mbajë koncertin tradicional, ku do... më tepër...

Promovohet libri "Rruazat e jetës" nga Dijana Toska

Promovohet libri "Rruazat e jetës" nga Dijana Toska

Shkup, 7 dhjetor 2017 (MIA) - Në Salonin 19:19 mbrëmë u promovua libri "Rruazat e jetës", nga Dijana... më tepër...

Promovim i librit "Rruazat e jetës" nga Dijana Toska

Promovim i librit "Rruazat e jetës" nga Dijana Toska

Shkup, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Në Salonin 19:19 sonte do të promovohet libri "Rruazat e jetës", nga D... më tepër...

Ekspozitë e fotografive fituese në Pride Photo Award 2016

Ekspozitë e fotografive fituese në Pride Photo Award 2016

Shkup, 5 dhjetor 2017 (MIA) - Në Stacionin e vogël sonte në ora 20 do të hapet ekspozita e fotografi... më tepër...

Mozaik

Bebe Rexha, pjesë e jurisë në "The Voice of America"

Këngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha, është bër...

Albumi i Dua Lipës ndër 50 më të mirët e vitit 2017

"Billboard" në mesin e shumë albumeve të shumë yje...

Princat William dhe Harry në premierën e "Lufta e yjeve" në Londër

Princat britanikë William dhe Harry, në befasinë e...

Fshati Pjetërshan i stolisura si në përralla

Fshati Pjetërshan i Gjakovës edhe këtë vit ka marr...

Një i burgosur iu dorëzua autoriteteve pas 20 viteve të kaluar në arrati

I burgosuri Gasan Saleh (66), i cili para 20 vitev...