• A-
  • A
  • A+
E enjte, 14 Dhjetor 2017, 

Otinger paralajmëron në rrezik nga lufta civile rreth Katalonjës

Otinger paralajmëron në rrezik nga lufta civile rreth Katalonjës

Munih, 6 tetor 2017 (MIA) - Eurokomisari për buxhet Ginter Otinger paralajmëroi se kriza rreth rajonit spanjoll Katalonja rrezikon të kalojë në luftë civile.

"Situata është shumë shqetësuese. Përgatitet luftë civile në mes të Evropës. Shpresoj se së shpejti do të fillojë dialogu mes Madridit dhe Barcelonës", deklaroi Otinger, duke shtuar se Bashkimi Evropian mund të ndërmjetësojë nëse thirret që ta bëjë këtë.

Në Katalonja të dielën u mbajt referendumi për pavarësi, të cilin policia spanjolle u përpoq ta parandalojë, me ç'rast në intervenimet policore u lënduan rreth 900 persona.

Paralamenti katalonas paralajmëroi se të hënën do të mbajë seancë, në të cilën mund të shpallet pavarësia e Katalonjës, por Spanja përpiqet ta parandalojë këtë me masa gjyqësore. mb/bsh/20:09

###

Të gjitha të drejtaj janë të mbrojtura.Ky material nuk mund të deponohet, botohet, transmetohet, korjohet dhe sërish të distribuohet në çfarëdolloj forme, pa leje me shkrim nga Ajencia Informative e Maqedonisë.Mozaik

Bebe Rexha, pjesë e jurisë në "The Voice of America"

Këngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha, është bër...

Albumi i Dua Lipës ndër 50 më të mirët e vitit 2017

"Billboard" në mesin e shumë albumeve të shumë yje...

Princat William dhe Harry në premierën e "Lufta e yjeve" në Londër

Princat britanikë William dhe Harry, në befasinë e...

Fshati Pjetërshan i stolisura si në përralla

Fshati Pjetërshan i Gjakovës edhe këtë vit ka marr...

Një i burgosur iu dorëzua autoriteteve pas 20 viteve të kaluar në arrati

I burgosuri Gasan Saleh (66), i cili para 20 vitev...