• A-
  • A
  • A+
E enjte, 22 Mars 2018, 

Përhapet zjarri në Kaliforninë Qendrore, është urdhëruar evakuim

Përhapet zjarri në Kaliforninë Qendrore, është urdhëruar evakuim

Sakramento, 20 shkurt 2018 (MIA) - Një zjarr pyjor po përhapet në pjesët rurale të Kalifornisë Qendrore, përmasat e të cilit u rritën trefish për shkak të erës. Autoritetet urdhëruan evakuim të detyruar, sepse janë rrezikuar rreth qindra shtëpi.

Zjarri, i cili është aktiv nga e diela paradite, shkatërroi 11 kilometra katrorë sipërfaqe në qytetin e vogël Bishop, që gjendet në shpatet lindore të Siera Nevada, në rajonin e përshtatshëm për peshkim, gjueti dhe alpinizëm.

Të paktën 400 zjarrfikës për momentin luftojnë me zjarrin në veri nga ky ish qytet minator.

Autoritetet kumtuan se edhe më tej pritet mot me erë, i cili e pengon shuarjen e zjarrit. sn/mp/08:37

###

 

Të gjitha të drejtaj janë të mbrojtura.Ky material nuk mund të deponohet, botohet, transmetohet, korjohet dhe sërish të distribuohet në çfarëdolloj forme, pa leje me shkrim nga Ajencia Informative e Maqedonisë.Mozaik

Një aksident trafiku ia shpëtoi jetën

Një aksident trafiku i cili ka ndodhur muajin e ka...

Planifikim të udhëtimeve dhe blerje të biletave për ngjarje përmes "Skajp"-it

Planifikimi i udhëtimeve me të afërmit apo miqtë t...

Ronaldinjo hynë në politikë

Futbollisti legjendar brazilian Ronaldinjo do të h...

Zonja e Parë befasoi me fustanin e gjatë

Zonja e Parë e Francës Brizhit Makron është e njoh...

Mbi 70 gra e kanë akuzuar Uajnstinin për ngacmim apo sulm seksual

Nga tetori e deri më tani mbi 70 gra e kanë akuzua...