• A-
  • A
  • A+
вторник, 16 октомври 2018, 

Бизнис

Владата ќе расправа за пренамена на средства за проекти за наводнување

Владата ќе расправа за пренамена на средства за проекти за наводнување

Скопје, 16 октомври 2018 (МИА) - Владата на Република Македонија денеска на седница ќе расправа за п... повеќе...

 
„Нахрани 10.000“ и училишни градини за Светскиот ден на храната

„Нахрани 10.000“ и училишни градини за Светскиот ден на храната

Скопје, 16 октомври 2018 (МИА) - Со промоција на новата училишна градина во ООУ „Аврам Писевски” во ... повеќе...

Се зголемува интересот кај компаниите за стандардизација

Се зголемува интересот кај компаниите за стандардизација

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Кај македонските компании се зголемува свеста и интересот за станда... повеќе...

Николовски и Царовска потпишаа Декларација за подобар статус на руралните жени

Николовски и Царовска потпишаа Декларација за подобар статус на руралните жени

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - По повод денешниот Меѓународен ден на жената од руралната средина, ... повеќе...

Се намалија цените на храната минатиот месец, поскапе само шеќерот

Се намалија цените на храната минатиот месец, поскапе само шеќерот

Рим, 15 октомври 2018 (МИА) - Светските цени на храната се намалија минатиот месец во споредба со ав... повеќе...

Најголемиот американски трговски синџир заминува во историјата

Најголемиот американски трговски синџир заминува во историјата

Нортриџ, 15 октомври 2018 (МИА) - Некогаш доминантниот американски трговски синџир „Сирс“, кој го см... повеќе...

Истекува рокот за аплицирање за обука за развој на претприемништво кај младите

Истекува рокот за аплицирање за обука за развој на претприемништво кај младите

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Сите заинтересирани млади лица од 18 до 25 години, државјани на Р... повеќе...

Меѓународна конференција InnoDays - Иновации

Меѓународна конференција InnoDays - Иновации

Скопје, 15 октомври 2018 (МИА) - Меѓународна конференција InnoDays - Иновации, контекст, соработка и... повеќе...

Тевдовски: Приватниот сектор првпат е носител на растот на економијата

Тевдовски: Приватниот сектор првпат е носител на растот на економијата

Скопје, 14 октомври 2018 (МИА) - Во изминатава година приватниот сектор по првпат ја повлече економи... повеќе...

Тевдовски: Ребалансот нема да влијае на изградбата на автопатот Скопје-Блаце

Тевдовски: Ребалансот нема да влијае на изградбата на автопатот Скопје-Блаце

Скопје, 14 октомври 2018 (МИА) - Автопатот Скопје-Блаце ќе се прави преку Јавното претпријатие за др... повеќе...

Тевдовски: Со ребалансот се обезбедуваат средства за општините, ФЗОМ, ПИОМ и АВРМ (видео)

Тевдовски: Со ребалансот се обезбедуваат средства за општините, ФЗОМ, ПИОМ и АВРМ (видео)

Скопје, 14 октомври 2018 (МИА) - Ревидирање на проекцијата за раст на БДП на 2,8 проценти, задржувањ... повеќе...

Атанасов: Во Македонија се конзумира безбедна храна

Атанасов: Во Македонија се конзумира безбедна храна

Скопје, 14 октомври 2018 (МИА) - Во Македонија се конзумира безбедна храна. Затоа постојат и монитор... повеќе...

Гувернерката на НБРМ, Ангеловска-Бежоска се сретна со високи претставници на ММФ и Светската банка

Гувернерката на НБРМ, Ангеловска-Бежоска се сретна со високи претставници на ММФ и Светската банка

Скопје, 14 октомври 2018 (МИА) - Гувернернерката на Народната банка на Република Македонија, Анита А... повеќе...

Владата донесе одлука да достави Предлог за ребаланс на Буџетот до Собранието

Владата донесе одлука да достави Предлог за ребаланс на Буџетот до Собранието

Скопје, 14 октомври 2018 (МИА) - Владата на Република Македонија, на вчерашната вонредна седница го ... повеќе...

Николовски се сретна со јаболко-производителите во Преспа

Николовски се сретна со јаболко-производителите во Преспа

Ресен, 13 октомври 2018 (МИА) – Трите денари субвенција за предадено индустриско јаболко кај регистр... повеќе...

Доцни отворањето на истанбулскиот аеродром

Доцни отворањето на истанбулскиот аеродром

Истанбул, 13 октомври 2018 (МИА) - Новиот истанбулски аеродром нема да биде отворен до крајот на год... повеќе...

Штедните влогови во косовските банки над три милијарди евра

Штедните влогови во косовските банки над три милијарди евра

Приштина, 13 октомври 2018 (МИА) – Вредноста на штедните влогови во десетте комерцијални банки во Ко... повеќе...

Мозаик

Премијата за американската лотарија се искачи на 654 милиони долари

Премијата за американската игра на среќа „Мега мил...

Арда Tуран се соочува со 12,5 години затвор за нападот врз Беркај Шахин

Обвинителството во Истанбул побара затворска казна...

Поранешна алкохоличарка најмлада богаташка на листата на „Форбс“

Линдзи Снајдер се најде на насловната страна на „Ф...

Оглас во Србија: Се издава кибрит

На „Хало“, интернет-страница за огласи за недвижно...

Семејството на Принс му забрани на Трамп да ги користи неговите песни

Семејството на починатиот поп пејач Принс побара о...