• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Бизнис

МЖ Транспорт бара „Србија воз“ да не го укине меѓународниот воз Белград - Солун

МЖ Транспорт бара „Србија воз“ да не го укине меѓународниот воз Белград - Солун

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) –  Македонски железници Транспорт АД Скопје денеска соопшти дека е п... повеќе...

 
Во Куманово ангажирани 20 невработени преку проект „Локална прегратка“

Во Куманово ангажирани 20 невработени преку проект „Локална прегратка“

Куманово, 19 септември 2018 (МИА) - Дваесетина невработени лица се ангажирани во рамки на проектот з... повеќе...

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - До крајот на градежната сезона се очекува да заврши реконструкција... повеќе...

Проектот за здружување во задруги презентиран пред земјоделците од Кочанско

Проектот за здружување во задруги презентиран пред земјоделците од Кочанско

Кочани, 19. септември 2018 (МИА) - Зголемувањето на конкурентноста на земјоделците од Македонија и н... повеќе...

„Мариовскиот органски мед" доби сребрен медал на „АГРА 2018“

„Мариовскиот органски мед" доби сребрен медал на „АГРА 2018“

Скопје, 19 септемви 2018 (МИА) - Пчеларот Менде Трајковски од село Маково, Општина Новаци, доби ос... повеќе...

Ердоган потпиша декрет за олеснување на условите за добивање турско државјанство

Ердоган потпиша декрет за олеснување на условите за добивање турско државјанство

Анкара, 19 септември 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потпиша декрет со кој знач... повеќе...

Расте интересот кај странските гости за туристичката понуда на Македонија

Расте интересот кај странските гости за туристичката понуда на Македонија

Охрид, 19 септември 2018 (МИА) – Република Македонија оваа година ќе ја посетат 1,2 милион туристи, ... повеќе...

Објавен конкурс по повод светските денови на штедењето и осигурувањето

Објавен конкурс по повод светските денови на штедењето и осигурувањето

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Народната банка на Република Македонија (НБРМ), Министерството за ... повеќе...

Преку ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Преку ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Гевгелија, 19 септември 2018 (МИА) - Најфреквентниот граничен премин „Богородица“ во периодот од 15 ... повеќе...

Буковски пипер, „станушина“ и македонски ручек на „Тера мадре“ во Торино

Буковски пипер, „станушина“ и македонски ручек на „Тера мадре“ во Торино

Скопје, 20  2018 (МИА) - Президиумите слатко од диви смокви, буковски пипер, виното „станушина“ и ме... повеќе...

Дуда: Трамп може да го стопира гасоводот Северен поток 2

Дуда: Трамп може да го стопира гасоводот Северен поток 2

Варшава, 19 септември 2018 (МИА) - Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека претседателот Доналд... повеќе...

Сугарески и Китанов ќе извршат увид на реконструкцијата на Скопската обиколница

Сугарески и Китанов ќе извршат увид на реконструкцијата на Скопската обиколница

Скопје, 19 септември 2019 (МИА) - Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на Ј... повеќе...

Трамп: Кина ја користи трговијата за да влијае врз изборите во САД

Трамп: Кина ја користи трговијата за да влијае врз изборите во САД

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп се закани со воведување ... повеќе...

Бектеши се сретна со претставници од енергетската групација на Светската банка

Бектеши се сретна со претставници од енергетската групација на Светската банка

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) -  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Скопје се срет... повеќе...

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Европската комисија денеска предложи серија реформи на Светската т... повеќе...

Бизнис - жените бараат гаранциски фонд за финансиска поддршка

Бизнис - жените бараат гаранциски фонд за финансиска поддршка

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - И 100.000 евра се доволни за пилот - проект преку кој првично фина... повеќе...

Заев: Се прават напори за реализација на капиталните проекти

Заев: Се прават напори за реализација на капиталните проекти

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев вели дека сите задолжувања на државата се за ... повеќе...